Як відрізнити фальшиві гривні від справжніх?

Поки існують гроші, не виключена ймовірність, що у ваші руки потраплять фальшиві гривні. Це загрожує не тільки втратою грошей, але і проблемами, які можуть виникнути при спробі розплатитися сумнівною купюрою. В Україні передбачена кримінальна відповідальність не тільки за виготовлення підроблених банкнот, а також за їх збут і зберігання – позбавлення волі від трьох до п’яти років (ст. 199 Кримінального кодексу України).

Як відрізнити фальшиві гривні від справжніх? Що робити, у випадку виявлення таких у власному гаманці? Як не стати жертвою? Для початку, не варто панікувати. Достатньо проявляти увагу, знати основні елементи захисту банкнот гривні, мати чітке уявлення, як діяти, якщо неприємність трапилася.

Як відрізнити фальшиві гривні від справжніх «на око»?

Гарна новина полягає в тому, що гривня відрізняється високим рівнем захисту від підробок. Для її виготовлення Національний банк України використовує сучасні технології, постійно вдосконалюючи дизайн нових купюр.

Українська гривня має 17 ступенів захисту. Частина з них видима при розгляді крізь збільшувальне скло. Є елементи, які визначаються за допомогою магнітних детекторів і приладів, в ультрафіолетових та інфрачервоних променях. У той же час, передбачені й такі ознаки, за якими навіть звичайна людина може визначити, фальшиві або справжні гривні він тримає в руках. Радимо застосовувати два основних способи перевірки – візуальний і тактильний:

 • візуальний – цим способом можна визначити водяного знака, захисну смугу, зміщений малюнок, спеціальну печатку
 • тактильний – дозволяє на дотик визначити графічні елементи, виконані спеціальної рельєфним друком

Найчастіше підробляють купюри номіналом 100, 200, 500 гривень. Фальшиві банкноти мають низьку якість, так як друкуються в більшості випадків з використанням комп’ютерної і копіювальної техніки. Достатньо один раз уважно розглянути купюри, загострити увагу на захисних елементах, і ви легко відрізните підробку від оригіналу.

Уважно вивчіть плакати, підготовлені Національним банком. Пояснення до посилань на російській мові знаходяться також під фото.

Як відрізнити фальшиві гривні від справжніх?
Банкнота номіналом 100 гривень зразок 2005 року
Як відрізнити фальшиві гривні від справжніх?
Банкнота номіналом 200 гривень зразок 2007 року
Як відрізнити фальшиві гривні від справжніх?
Банкнота номіналом 500 гривень зразок 2006 року
 1. Папір
  Банкноти надруковані на папері кольору, визначеного для кожного номіналу. В цьому кольорі виконана переважна частина зображень. Для банкнот номіналом 100 гривень це оливковий колір, 200 гривень – світло-рожевий, 500 гривень – бежевий.
 2. Водяний знак
  Зображення, утворене внутрішньою структурою паперу, видиме при розгляді банкноти на світло. Повторює портрет історичної особистості, надрукований на лицьовому боці банкноти: 100 гривень – Т. Шевченка, 200 гривень – Леся Українка, 500 гривень – Григорій Сковорода.
 3. Рельєфні зображення
  Деякі зображення на лицьовій стороні купюри виконані спеціальною печаткою. Фарба виступає над поверхнею паперу, тому шорсткість елементів відчувається на дотик.
 4. Приховане зображення
  Зображення цифрового значення гідності купюри, яке стає видимим при розгляданні банкноти під гострим кутом до джерела світла.
 5. Захисна кодована стрічка
  Повністю занурена в товщу паперу полімерна смужка, на якій в прямому та перевернутому вигляді розміщені прозорі зображення:
  – «100 грн», «200 грн», «500 грн» відповідно гідно купюри
  – підкреслене цифрове позначення номіналу – «100», «200» або «500» відповідно
  тризуб
  – Крім того, смуга має код для визначення справжності і номіналу банкноти детекторами.
 6. Оптично мінливий колір
  Окремі графічні елементи банкноти надруковані фарбою, яка змінює колір при розгляді під різними кутами. Якщо дивитися перпендикулярно малюнку, зображення має бузковий (малиново-фіолетовий колір. При розгляді під гострим кутом зображення стає оливково-зеленим.
 7. «Орловська» друк
  Спеціальний вид друку, в результаті якої виходять зображення, виконані різними кольорами з різким переходом кольору на інший без повеней і зсувів цих зображень.
 8. Суміщене зображення
  Безладні на перший погляд зображення, виконані з двох боків купюри в одному і тому ж місці, що при розгляді на світ складаються в чітку картинку: для 100 гривень – літера «У», 200 і 500 гривень – значення номіналу «200» і «500» відповідно.

Що робити при виявленні фальшивої купюри?

 • При виявленні фальшивої купюри краще не намагатися нею розплатитися.
 • Перевіряти гроші на справжність – прямий обов’язок будь-якого касира. Касир в торговій точці не має права вилучити підозрілу купюру, але може відмовитися від грошей, які викликають сумнів у справжності та платіжності. При песимістичному сценарії розвитку подій касир передасть вас охорони магазину, яка викличе міліцію, а та, в свою чергу, доставить масу неприємностей.
 • Ще гірше намагатися здійснити платіж через банк. Касир в банку при виявленні фальшивих банкнот ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ вилучити їх для дослідження та оформити довідку. Більше того, у разі виявлення в однієї особи двох і більше банкнот з ознаками підроблених, касир зобов’язаний негайно зателефонувати в міліцію або ж не пізніше наступного дня письмово повідомити про інцидент.
 • Найкраще за власною ініціативою звернутися до банку чи територіального управління Національного банку з проханням провести дослідження сумнівних банкнот. При цьому заповнюються заява та довідка про прийняття банкнот на дослідження.
 • Займаються дослідженням банкнот територіальні управління НБУ, Центральне сховище та Департамент грошового обігу. Банк направляє банкноти до теруправління за місцем знаходження банку, а теруправління в разі неможливості прийняти рішення самостійно переправляє їх в Центральне сховище. Процес може затягнутися на 35 робочих днів і більше. В результаті оформляється опис банкнот і акт про результати. Якщо гроші виявилися фальшивими їх вартість власнику не повертається, а шкода не компенсується. В іншому випадку банк видасть вам справжні купюри.

Як убезпечити себе від шахраїв?

 • при розрахунку великими купюрами не нехтуйте ознаками достовірності, описані на початку статті,
 • уважно розгляньте купюру, досліджуйте її на дотик
 • не міняйте великі купюри на дрібні незнайомим людям
 • уникайте місць стихійної торгівлі, базарів, лотків або будьте гранично уважні, здійснюючи покупки в таких місцях
 • скрізь де можна розплачуйтеся банківськими картами
 • не намагайтеся «спихнути» фальшивку на кого-то ще, проблеми можуть виявитися серйознішими фінансових втрат
 • дійте в законодавчому полі

Як визначити фальшиві гривн (відео)

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Приват24 для бізнесу - Послуги Приватбанку
Додати коментар